998 WYDARZENIA STRAŻACKIE
4 września 2012 r., strażacy z OSP Nekla zostali zadysponowani do usunięcia kolejnego gniazda szerszeni które znajdowało się na wysypisku śmieci w Starczanowie.
8 września 2012 r., w Białym Piątkowie odbyły się I zawody w Ratownictwie Medyczne Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Burmistrza Gminy Miłosław. Celem zawodów było sprawdzenie druhów z zakresu ratownictwa medycznego podczas trzech symulowanych akcji. Strażacy musieli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym, pracownikowi leśnemu przygniecionemu przez drzewo, oraz dwóm wędkarzom na jeziorze. Najlepiej z tymi zadaniami poradzili sobie druhowie z OSP Kołaczkowo, drugie miejsce zajęli strażacy z OSP Pięczkowo, którzy wyprzedzili tylko o dwa punkty OSP Nekla. Poza podium klasyfikacja była następująca: OSP Czeszewo, OSP Białe Piątkowo, OSP Orzechowo, OSP Wszembórz i OSP Borzykowo.
OSP Nekla wystąpiła w składzie: Łukasz Chromiński – dowódca, Łukasz Wesołowski – kierowca, oraz Mateusz Cieślik, Krystian Śmigielski, Kacper Kuszak oraz Natalia Nikodem.
8 września 2012r., w Czerminie powiecie pleszewskim odbył się XIV Finał Wojewódzki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i Konkursu na pamiętniki wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”. Wśród135 tomów kronik, 61 to kroniki OSP wystawione z 18 powiatów z wielkopolski. Powiat ostrowski wystawił kroniki z 10 OSP - najwięcej, a z powiatu wrzesińskiego kroniki wystawiła tylko OSP Nekla. Finał otworzył druh Krzysztof Grabowski – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który podziękował kronikarzom za dokumentowanie ruchu strażackiego i opisywanie wydarzeń które zachodzą w „małych ojczyznach”. „Pamięć ludzka jest ulotna. W krótkim czasie zapominamy daty, wydarzenia, imiona, nazwiska. Dobrze, że są ludzie, którzy starają się, żeby pamięć o minionych zdarzeniach znalazła się na kartach kronik strażackich” – powiedział druh Grabowski. Kronikarze wysłuchali również wójta Czermina – druha Sławomira Spychaja, a w obiektywie obejrzeli powiat pleszewski. Strażacy zwiedzili Czermin, złożyli kwiaty pod obeliskiem przed miejscową remizą, gdzie wspólną biesiadą zakończone tegoroczne spotkanie kronikarzy.
Na Ogólnopolski Finał Kronik zakwalifikowały się kroniki z OSP Roztoka (pow. koniński-ziemski), OSP Uściskowo (pow. obornicki), OSP Lewków (pow. ostrowski), OSP Wroniawy (pow. wolsztyński), MDP Czermin (pow. pleszewski) oraz OSP Nekla.
15 września 2012r., w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie odbył się XIII Zjazd Krajowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który wyłonił najwyższe władze organizacji, oraz uchwalił program działania Związku na kolejną kadencje. Prezesem pozostał wicepremier, Waldemar Pawlak.
16 września 2012r., druhowie OSP Nekla zabezpieczali zawody konne w stadninie „Hera” w Gierłatowie.
16 września 2012r., Poczet Sztandarowy oraz delegacja OSP Nekla uczestniczyła w uroczystości patriotyczno-religijnej przed figurą Jezusa Frasobliwego na polanie w Janowie, z okazji 69 rocznicy zrzutu broni dla miejscowych oddziałów AK.
22 września 2012r., kilkanaście minut po godzinie dziewiętnastej zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na drodze powiatowej w kierunku Czerniejewa. W wyniku zderzenia się łady samary z fordem mondeo, śmierć na miejscu poniósł kierujący ładą mieszkaniec Nekli. W akcji ratunkowej udział brały również strażacy OSP Czerniejewo, PSP Gniezno oraz PSP Września.
28 – 30 września 2012r., w Opatowie w woj. świętokrzyskim odbył się XIX Finał Ogólnopolskiego Konkursu Kronik i Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”.
Spotkanie kronikarzy otworzyła druhna Leonarda Bogdan – kierownik działu programowego biura ZG ZOSP RP, oraz Andrzej Klimont – dyrektor Opatowskiego Ośrodka Kultury, gospodarza spotkania kronikarzy, oraz burmistrz Opatowa Andrzej Chaniecki. Następnie odbyły się warsztaty historyczne, a pierwszy dzień spotkania zakończył się występem artystycznym zespołu „Strefień”.
Podczas drugiego dnia kronikarze zwiedzili wyżynę kielecko-sandomierską, byli w podziemiach Opatowa i Sandomierza, zamku Krzyżtopór, oraz byli przy źródełku Wincentego Kadłubka, pierwszego kronikarza Polski, który spisał historię naszego narodu.
Na zakończenie dnia, na uroczystej kolacji przygrywał zespół „Szarotka”.
Trzeci dzień rozpoczęła msza św. w Kolegiaci św. Marcina z 1206roku w Opatowie. Następnie odbyła się sesja popularnonaukowa, a na jej zakończenie wręczono kronikarzom dyplomy i upominki. Na Konkurs wpłynęło 104 kroniki w 184 tomach z 15 województw. 29 z nich zostało uznane za wzorowe (niepisane I miejsce), 32 uznano za wyróżniające ( II miejsce), a 42 uznano za poprawne ( III miejsce). Kronika OSP Nekla została uznana za jedna z 29 najlepszych w Polsce.